Kas ir Omega-3 taukskābes?

Jau 1970. gadā veiktie pētījumi liecina, ka Grenlandē dzīvojošajiem eskimosiem ir ievērojami mazāka mirstības iespēja no sirds un asinsvadu slimībām nekā citu tautu iedzīvotājiem. Tas ir tādēļ, ka viņi uzņem lielu daudzumu jūras veltes [1].

Omega-3 taukskābes ir sadalītas: EPR – eikozapantānskābe un DHR -dokozaheksaēnskābe. Tās ir atrodami zivīs, jūras veltēs un, protams, uztura bagātinātājos (zivju eļļā) [2].

Kāda ir tā ietekme uz veselību?

Ir zināma omega-3 taukskābju pozitīvā ietekme uz šādām organisma sistēmām:

– Triglicerīdu koncentrācijas pazemināšanās plazmā. Triglicerīdi ir tauki (lipīdi), kas pārmērīgā daudzumā var izraisīt smagu aterosklerozi. To augstā koncentrācija ir saistīta ar pankreatītu, nieru un žultspūšļa akmeņu rašanos un citām slimībām.

– Omega-3 taukskābes ir svarīgas grūtniecības laikā, un daži pētnieki apgalvo, ka tām ir pozitīva ietekme uz zīdaiņu un bērnu smadzeņu attīstību. DHR dabiski atrodams mātes pienā un tas tiek pievienots dažiem piena maisījumiem.

– Pretrunīgi dati, tomēr ir pētījumi, kas pierāda, ka cilvēkiem, kuri patērē vairāk omega -3, ir mazāka iespēja saslimt ar onkoloģiskām slimībām.

– Ir pierādījumi, ka palielināta omega-3 uzņemšana kopā ar pārtiku var palīdzēt pret tādām slimībām kā Alcheimera slimība un demence (vaskulārā demence).

– Vecums vai patsāvīga makulas deģenerācija ir viens no biežākajiem vecāka gadagājuma cilvēku redzes zuduma cēloņiem. Tiek uzskatīts, ka Omega-3 neārstē šo slimību, bet, pareizi lietojot, tas var novērst tās attīstību [2].

OMEGA-3

Zinātniskā izpēte

2020. gadā medicīnas datu bāzē “Cochrane” ir publicēts pilnīgi jauns pārskats, kurā iekļauti 162 tūkst. subjekti. Tika pētīta omega-3 taukskābju pozitīvā ietekme uz sirds un asinsvadu slimību primāro un sekundāro profilaksi. Tika konstatētas statistiski nozīmīgas atšķirības: pacientiem, kuri saņēma vairāk omega-3, retāk slimoja un bija mazāk letālu gadījumu no koronārās sirds slimības (kad koronārās artērijas bloķē sirdi). Palielinot palielinot omega-3 devu, arī triglicerīdu līmenis serumā tika ievērojami samazināts [3]. 

Kādā citā 2015. gada publicētā pārskatā tika iekļauti 8 dažādi pētījumi (kopā 3366 mammas un 3175 viņu bērni). Šajos pētījumos sievietes lietoja papildus omega-3 uztura bagātinātājus grūtniecības, zīdīšanas laikā vai gan grūtniecības, gan zīdīšanas laikā. Tika meklēta atbilde uz jautājumu, vai papildus/ pietiekama omega-3 taukskābju uzņemšana samazina bērnu alerģijas risku. Tas apstiprinājās – bērni vecumā no 12 līdz 36 mēnešiem bija mazāk alerģiski (tika pētīts kopējais IgE līmenis). Kas attiecas uz 12-36 mēnešus veciem bērniem, tika novērots mazāks sensibilizāciju skaits pret jebkuru alergēnu. Ir novērtēta arī omega-3 taukskābju drošība, un nav novērotas nevēlamas reakcijas [4].

Uzmanības deficīta hiperaktivitātes traucējumi (ADHD) ir neiroloģiski un psihiski traucējumi. Kļūdaini tiek uzskatīts, ka tie piemīt tikai bērniem. Raksturīgās iezīmes ir uzmanības novēršana, impulsivitāte. Pētījumi ir salīdzinājuši placebo un omega-3 un omega-6 taukskābju iedarbību, lai mazinātu šos traucējumus. Lai gan trūkst sīkāku pētījumu, pieaugušajiem un bērniem, kas ārstēti ar omega-3 un omega-6, ir konstatēts pozitīvs efekts, salīdzinot ar placebo [5].

Pirmsdzemdību periodā (pirms bērna piedzimšanas) depresija nomoka aptuveni 7,4 – 12,8% grūtnieču, atkarībā no grūtniecības trimestra. Sakarā ar dažkārt zāļu kaitīgo ietekmi uz augli, tiek meklētas citas alternatīvas simptomu mazināšanai. Pētījumi ar pacientiem atklāja, ka sievietes, kuras lietoja omega-3, depresijas novērtējuma skalā ieguva zemāku rezultātu nekā tās, kuras lietoja placebo. Netika novērotas papildu blakusparādības. Tiek uzskatīts, ka ir vajadzīgi vairāk pētījumu, lai apstiprinātu šo depresijas ārstēšanas veidu, tomēr kā alternatīva omega-3 taukskābes ir drošas un efektīvas depresijas simptomu mazināšanā [6].

 Bērnu veselība

Ir zināms, ka Omega-3 taukskābes ir svarīgas bērniem. Bērniņš Omega-3 uzņem jau esot mammas dzemdē, tādēļ mammai jāuzņem pietiekams tā daudzums. Jāpārliecinās, ka bērns arī zīdaiņa vecumā uzņem to pietiekamā daudzumā, kad notiek strauja visu orgānu sistēmu un jo īpaši smadzeņu attīstība. Omega-3 ir svarīgs bērna nervu sistēmai un kognitīvajām funkcijām, redzes asumam, sirds un asinsvadu sistēmai un normāla asinsspiediena uzturēšanai, kā arī imūnsistēmai, kuras darbība ir tieši saistīta ne tikai ar slimībām, bet arī ar alerģijām.

 Omega-3 ir svarīgs bērna nervu sistēmai un kognitīvajām funkcijām, redzes asumam, sirds un asinsvadu sistēmai un normāla asinsspiediena uzturēšanai, kā arī imūnsistēmai, kuras darbība ir tieši saistīta ne tikai ar slimībām, bet arī ar alerģijām.

Tika novērots, ka 9-12 mēnešus veci bērni, kuri saņēma papildus zivju eļļu, parādīja labākus rezultātus spēlējot uzmanības spēles. 4 gadus veciem bērniem, kuri 4 mēnešus saņēma 400 mg DHR, bija bagātāks vārdu krājums un labāka valodas izpratne. Ja ar pārtikas uzņemšanu nevar uzņemt pietiekamu daudzumus omega-3 taukskābju, tad tā ir papildus jāuzņem ar zivju eļļu, kas augošam organismam ir ļoti svarīgi [7].

 

Rakstu sagatavojis ārsts. 

Izmantotā literatūra:

  1. Bang HO, Dyerberg J. Lipid metabolism and ischemic heart disease in Greenland Eskimos. In: Advances in nutrition research, Draper H (Ed), Plenum Press, New York 1980. p.1–22 (Amerika).
  2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/
  3. Abdelhamid  AS, Brown  TJ, Brainard  JS, Biswas  P, Thorpe  GC, Moore  HJ, Deane  KHO, Summerbell  CD, Worthington  HV, Song  F, Hooper  L. Omega‐3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 3. Art. No.: CD003177. DOI: 10.1002/14651858.CD003177.pub5. (Anglija)
  4. Gunaratne  AW, Makrides  M, Collins  CT. Maternal prenatal and/or postnatal n‐3 long chain polyunsaturated fatty acids (LCPUFA) supplementation for preventing allergies in early childhood. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 7. Art. No.: CD010085. DOI: 10.1002/14651858.CD010085.pub2. (Austrālija)
  5. Gillies  D, Sinn  JKH, Lad  SS, Leach  MJ, Ross  MJ. Polyunsaturated fatty acids (PUFA) for attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) in children and adolescents. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012, Issue 7. Art. No.: CD007986. DOI: 10.1002/14651858.CD007986.pub2. (Austrālija)
  6. Dennis  CL, Dowswell  T. Interventions (other than pharmacological, psychosocial or psychological) for treating antenatal depression. Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 7. Art. No.: CD006795. DOI: 10.1002/14651858.CD006795.pub3. (Kanāda)
  7. González FE, Báez RV. IN TIME: IMPORTANCE OF OMEGA 3 IN CHILDREN’S NUTRITION. IN TIME: IMPORTÂNCIA DOS ÔMEGA 3 NA NUTRIÇÃO INFANTIL. Rev Paul Pediatr. 2017;35(1):3-4. doi:10.1590/1984-0462/;2017;35;1;00018 (Čīle)

Atbildēt