Senās Ķīnas un Tibetas medicīnas atklājums – ķīnas kordiceps nierēm un ne tikai

Jau izsenis dažādas sēnes cilvēki izmanto gan pārtikā, gan kā zāles vai pat indi. Viena no populārākajām sēnēm medicīnā ir Penicillium – šodien plaši izmantotas kā antibiotikas. Senajā tradicionālajā tibetiešu un ķīniešu medicīnā ir apraksts par neparastu kāpura un sēnes kombināciju, kas atrasta Himalaju augstienēs (aptuveni 4500 m virs jūras līmeņa), kas atstāj labvēlīgu ietekmi uz veselību.

Tas ir – ķīnas kordiceps (lat. – cordyceps sinensis). Dabā tas ir parazīts. Tomēr ir atrodami plaši raksti, ka cilvēku populācija šo preperātu lietoja, lai ārstētu vairāk kā 21 traucējumu ārstēšanā. Senos laikos to sauca arī par “toniku”, jo tas pozitīvi ietekmē enerģiju, izturību, apetīti, miega kvalitāti un pat libido. Ķīnas kordicepsa efektivitāte vēža, bronhiālās astmas, saaukstēšanās, diabēta, dzeltes, hepatīta un impotences ārstēšanā ir pārbaudīta. Lai gan kordiceps vēl nav pilnībā izpētīts klīniskajos pētījumos, 21. gadsimta medicīnā, tā priekšrocības vairs nav apšaubāmas [1].

Ķīnas kordiceps tuvplānā

Kordicepsa uzbūvi izskaidro dažādas pārbaudes metodes, piemēram, elektroforēze, hromatogrāfija un citas. Šajā sēnē ir atrodamas olbaltumvielas, peptīdi, nukleotīdi, neaizvietojamās aminoskābes, saharīdi un cukura atvasinājumi, taukskābes un organiskās skābes un pat vitamīni, piemēram, B1, B2, B12, E un K [2, 3].

Retas un unikālas vielas, kas atrodamas ķīnas kordicepsā, ir mannīts (pazīstams kā mazkaloriju saldinātājs), ergosterols (D2 vitamīna provitamīns) un kordicepīns (viela, kas līdzīga adenozīnam, dabiskam nukleotīdam, kas iesaistīts bioķīmiskos procesos) [4,5].

Kāda ir tā iedarbība?

Tiek uzskatīts, ka kordiceps stimulē šūnas un tādējādi arī imunitāti. Novērota arī ekstrakta aktivitāte pret vēža šūnām, iespējams, samazinot audzēja izmēru, īpaši ādas un plaušu vēža gadījumā [6].

Laboratorijā no Ķīnas kordicepsa iegūtajam polisaharīda ekstrakta tika novērota gan pretiekaisuma, gan antifibrotiska iedarbība (saistaudu ražošanas kavēšana). Ir svarīgi atzīmēt, ka tad, kad saistaudi “aizvieto” citu veselīgu audu, piemēram, nieru vai aknu, parasto atrašanās vietu, šī orgāna darbība tiek traucēta [7].

Ķīnas kordicepsam ir plaša bioloģiska un farmakoloģiska ietekme uz aknu, nieru, sirds un asinsvadu sistēmām [1]. Literatūrā minētie farmakoloģiskie efekti uz aknām ir enerģijas pārstrādes stimulēšana un Kupera šūnu (makrofāgu) darbības uzlabošana. Šīs šūnas pieder imūnsistēmai, kas spēj “norīt” svešas vielas – antigēnus – un sintezēt antivielas, kas ir svarīgas cīņā pret infekciju.

Ķīnas kordicepsam ir plaša bioloģiska un farmakoloģiska ietekme uz aknu, nieru, sirds un asinsvadu sistēmām [1].

Ir novērota “aizsardzības” iedarbība uz nieru audiem pret aminoglikozīdiem. Šīs zāles ir antibiotikas, kuru viena no nopietnākajām blakusparādībām ir nieru bojājumi.

Svarīgs mehānisms, lai sirds un asinsvadu sistēma kavētu trombocītu agregāciju (adhēziju), ir iespēja novērst asins recekļu veidošanos. Novērota arī ietekme uz hematopoētisko sistēmu, veicinot jaunu asins šūnu veidošanos [8].

Nierēm un ne tikai – ķīnas kordiceps

Zinātniskie pierādījumi – kordiceps nierēm

Tiek uzskatīts, ka kordiceps varētu būt “atbildīgs” par novecošanās procesa palēnināšanu audos. Ir novērota antioksidanta iedarbība, kā arī lipīdu peroksidācijas procesu samazināšanās, kas ir tieši saistīti ar novecošanos. Pētījumi tika veikti in vitro (laboratorijā). Lai gan ieguvumi no novecošanās palēnināšanas ir zinātniski ļoti grūti (ir iesaistīti vairums citu vides un ģenētiski noteiktu faktoru), antioksidantu īpašību atklāšana parāda kordicepsa priekšrocības nieru mazspējas un slimību vai zāļu izraisītu orgānu zuduma ārstēšanā [9].

2014. gadā Cochrane datu bāzē ir publicēts sistemātisks pārskats par kordicepsa iedarbību hronisku nieru slimību ārstēšanā. Kordicepsu salīdzināja ar placebo, standarta ārstēšanu vai bez ārstēšanas. Tika iekļauti 22 pētījumi, kuros piedalījās 1746 pacienti. Tika pētīts kreatinīna līmenis serumā, pēdējais ir viens no svarīgākajiem nieru darbības rādītājiem, un ir svarīgi zināt, ka filtrācijas laikā kreatinīna līmenis serumā palielinās līdz ar nieru darbību. Tika aprēķināts arī kreatinīna klīrenss, lai novērtētu nieru spēju filtrēt, un klīrenss samazinājās, samazinoties nieru funkcijai.

Vēl viens būtisks rādītājs nierēm, kas tika pētīts pētījumos pacientiem, bija 24 stundu proteīnūrija (olbaltumvielu līmenis urīnā) – virs kuras varēja būt aizdomas arī par nierēm, jo ​​nieres “nepalaiž garām” vai “nepalaiž garām”. ‘ ļoti maz olbaltumvielu. Pacientiem ar hronisku nieru mazspēju (bet vēl neveic dialīzi) seruma kreatinīna līmenis tika pazemināts ar kordiceps palīdzību, palielinājās kreatinīna klīrenss un samazinājās 24 stundu proteīnūrija. Līdz ar to secināts, ka kordiceps kā palīgviela kombinācijā ar tradicionālajām terapijām var būt noderīga hroniskas nieru slimības ārstēšanā [10].

Arī kordicepsa lietošana kopā ar nefrotoksiskām antibiotikām un citām zālēm (amikacīns, gentamicīns, ciklosporīns) pozitīvi ietekmē nieres un samazina to bojājumus. Šeit atkal svarīga ir kordicepsa antioksidanta iedarbība. Tas ir pierādīts pētījumos ar pelēm un nieru audu biopsiju ar samazinātu nieru audu pietūkumu, fibrozi un nekrozi (šūnu nāvi) [11].

2015. gadā tika iesniegts sistemātisks pārskats par kordicepsa priekšrocībām pacientiem ar transplantātu nierēm. Nieru transplantācija palīdz izdzīvot pacientiem ar ļoti smagu nieru mazspēju, taču imūnsupresīvie medikamenti un dažādas komplikācijas pēc transplantācijas bieži vien neļauj ilgstoši izbaudīt “otro iespēju”. Sistemātiskajā pārskatā tika analizēti 5 pētījumi ar 447 subjektiem. Kordiceps ir lietots kombinācijā ar citām izplatītām un būtiskām zālēm, lai atbalstītu transplantāciju. Ir novērota saistība starp kordicepa lietošanu un nieru transplantācijas funkcijas uzlabošanos, kā arī nelielu akūtas transplantāta atgrūšanas samazināšanos. Ir arī uzlabojusies aknu darbība, un ir ziņots par anēmiju un leikopēniju, citiem vārdiem sakot, sarkano asins šūnu un sarkano asins šūnu skaita samazināšanos. Šiem pacientiem bija nedaudz mazāka iespēja saslimt ar dažādām infekcijām [12].

Vīriešu reprodukcijai

Pētījumi ar dzīvniekiem ir parādījuši, ka kordicepīns (kordicepsa sastāvdaļa) stimulē steroīdu vīriešu hormonu veidošanos sēklinieku šūnās (Leydig). Tas arī palielina testosterona, vīrišķā hormona, daudzumu asins plazmā. Šis efekts ir ļoti svarīgs reprodukcijai – spējai vairoties [13]. Joprojām trūkst pietiekami daudz pētījumu ar cilvēkiem. Bet varbūt vīriešu dzimumfunkcijai un auglībai senatnē šīs zāles netika lietotas velti?

Papildinājums sportam?

Kordiceps regulē enerģijas ražošanu šūnās un uzlabo skābekļa transportēšanu. Kordicepsa priekšrocības sportistu izturības un fiziskās sagatavotības uzlabošanā tiek plaši apspriestas. Tomēr nav pietiekamu pierādījumu, ka kordicepsu vienu pašu (ne kopā ar citām zālēm) var lietot kā sporta piedevu, ir nepieciešami turpmāki pētījumi [14].

Tika veikts dubultmaskēts pētījums ar pelēm, kas parādīja, ka pēc 3 nedēļu kordicepsa ievadīšanas tās peldēja ūdenī ievērojami ilgāk nekā tās, kuras nesaņēma kordicepsu [1].

Citām kaitēm

2016. gadā Ķīnā tika veikts pētījums ar pacientiem ar hronisku astmu. Tika iekļauti 120 pacienti, no kuriem 60 saņēma kapsulas kordicepsu 3 mēnešus, bet pārējie 60 nesaņēma. Abās grupās tika lietotas citas astmas ārstēšanā nozīmīgas zāles. Ar speciālu anketu tika novērtēta ar šo slimību saistīto pacientu dzīves kvalitāte, kā arī astmas paasinājumi, izmeklējumi plaušu darbības novērtēšanai un iekaisuma mērījumi asinīs. Secinājums: pacienti, kuri tika ārstēti ar papildu kordicepsiem, bija vairāk apmierināti ar savu dzīves kvalitāti un viņiem bija labāka plaušu funkcija nekā kontroles pacientiem. Seruma iekaisuma marķieri (piemēram, IgE, IL-4 utt.) arī bija zemāki pacientiem, kuri saņēma kordiceps [15].

Pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka kordicepss ievērojami pazemina cukura līmeni asinīs un uzlabo glikozes vielmaiņu un var labvēlīgi ietekmēt diabēta pacientus.

Tiek uzskatīts, ka kordiceps darbojas arī kā hepatoprotektors (aizsargā aknas). Klīniskie pētījumi pacientiem ar hepatītu un/vai aknu cirozi liecina, ka kordiceps uzlabo aknu darbību[16].

Klīniskie pētījumi pacientiem ar hepatītu un/vai aknu cirozi liecina, ka kordiceps uzlabo aknu darbību [16].

Ko ir svarīgi zināt pirms tā lietošanas

Grūtniecības un zīdīšanas laikā kordicepss nav ieteicams.

Ir iespējamas reakcijas ar antikoagulantiem un monoamīnoksidāzes inhibitoriem, imūnsupresīviem līdzekļiem, kortikosteroīdiem, tādēļ, visiem tiem, kas leito šādus medikamentus ir jābūt uzmanīgiem ar kordicepsa lietošanu.

Tā kā kordiceps atšķaida asinis, to nedrīkst lietot cilvēki ar asinsreces problēmām. Ieteicams arī pārtraukt kordiceps lietošanu uz 2 nedēļām pirms ķirurģiskām iejaukšanās, operācijām (paaugstinātas asiņošanas riska dēļ).

Tiek uzskatīts, ka kordiceps nedaudz aktivizē imunitāti, un tas jālieto piesardzīgi pacientiem ar autoimūnām slimībām. Nevēlamās blakusparādības, kas saistītas ar kordicepsa lietošanu, ir kuņģa-zarnu trakta jutīgums, caureja, sausa mute, slikta dūša. Nav zināms, kāda kordicepsa deva būtu toksiska [6,16].

 

Vairāk par ķīnas kordicepsu varat lasīt mūsu nākamajā rakstā šeit.

 

Izmantotā literatūra:

 1. Panda AK, Swain KC. Traditional uses and medicinal potential of Cordyceps w of Sikkim. J Ayurveda Integr Med. 2011;2(1):9–13. doi:10.4103/0975-9476.78183 (Indija)
 2. Huang LF, Liang YZ, Guo FQ, Zhou ZF, Cheng BM. Simultaneous separation and determination of active components in Cordyceps sinensis and Cordyceps militarris by LC/ESI-MS. J Pharm Biomed Anal. 2003;33(5):1155-1162.1465660 (Ķīna)
 3. Zhu JS, Halpern GM, Jones K. The scientific rediscovery of an ancient Chinese herbal medicine: Cordyceps sinensis: part I. J Altern Complement Med. 1998;4(3):289-303.9764768 (ASV)
 4. Paterson RR. Cordyceps: a traditional Chinese medicine and another fungal therapeutic biofactory? Phytochemistry. 2008;69(7):1469-1495.18343466 (Portugāle)
 5. Ng TB, Wang HX. Pharmacological actions of Cordyceps, a prized folk medicine. J Pharm Pharmacol. 2005;57(12):1509-1519. 16354395 (Ķīna)
 6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-602/cordyceps
 7. Huang, Danfei & Meran, Soma & Nie, Shao-Ping & Midgley, Adam & Wang, Junqiao & Cui, Steve & Xie, Mingyong & Phillips, Glyn & Phillips, Aled. (2017). Cordyceps Sinensis: Anti-fibrotic and inflammatory effects of a cultured polysaccharide extract. Bioactive Carbohydrates and Dietary Fibre. 14. 10.1016/j.bcdf.2017.07.012. (ASV)
 8. Wang SY, Shiao MS. Pharmacological function of Chinese medicinal fungus Cordyceps sinensis and related species. J Food Drug Anal. 2000;8:248–57.
 9. Wang Y, Wang M, Ling Y, Fan W, Wang Y, Yin H. Structural determination and antioxidant activity of a polysaccharide from the fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Am J Chin Med. 2009;37(5):977-989.19885957 (Ķīna)
 10. Zhang HW, Lin  ZX, Tung  YS, Kwan  TH, Mok  CK, Leung  C, Chan  Cordyceps sinensis (a traditional Chinese medicine) for treating chronic kidney disease. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 12. Art. No.: CD008353. DOI: 10.1002/14651858.CD008353.pub2. (Ķīna)
 11. WOJCIKOWSKI, K., JOHNSON, D.W. and GOBÉ, G. (2004), Review Article. Nephrology, 9: 400-405. doi:1111/j.1440-1797.2004.00355.x (Austālija)
 12. Hong T, Zhang  M, Fan  Cordyceps sinensis(a traditional Chinese medicine) for kidney transplant recipients. Cochrane Database of Systematic Reviews 2015, Issue 10. Art. No.: CD009698. DOI: 10.1002/14651858.CD009698.pub2. (Ķīna)
 13. Yung-Chia Chen, Ying-Hui Chen, Bo-Syong Pan, Ming-Min Chang, Bu-Miin Huang, Functional study of Cordyceps sinensis and cordycepin in male reproduction: A review, Journal of Food and Drug Analysis, Volume 25, Issue 1, 2017, Pages 197-205, ISSN 1021-9498, https://doi.org/10.1016/j.jfda.2016.10.020. (ASV, Taivāna)
 14. Burke LM, Castell LM, Stear SJ, et al BJSM reviews: A—Z of nutritional supplements: dietary supplements, sports nutrition foods and ergogenic aids for health and performance Part 7 British Journal of Sports Medicine 2010;44:389-391. (Anglija)
 15. Wang N, Li J, Huang X, Chen W, Chen Y. Herbal Medicine Cordyceps sinensisImproves Health-Related Quality of Life in Moderate-to-Severe Asthma. Evid Based Complement Alternat Med. 2016;2016:6134593. doi:10.1155/2016/6134593 (Ķīna)
 16. https://www.drugs.com/npp/cordyceps.html#fandc-np5407.b3

Atbildēt