MSM – kas tas ir?

Metilsulfonilmetāns (MSM) – sēru saturošs organisks savienojums, kas sastopams dabā, bet var tikt sintezēts arī laboratorijā. Augi, kuros atrodams šis savienojums: kosa, dažas aļģes, augļi, dārzeņi, graudi. Tomēr ir grūti absorbēt MSM no pārtikas, jo pārstrādāta (žāvēta vai termiski apstrādāta – cepta, vārīta) pārtika vairs nesatur šo savienojumu. To izmanto arī pārtikas rūpniecībā kā piedevu.

MSM var noteikt nelielā koncentrācijā (0–25 mcmol / l) cilvēka cerebrospinālajā šķidrumā un plazmā. Kā uztura bagātinātāju to plaši izmanto visā pasaulē, jo tas pozitīvi ietekmē saistaudus. Tiek uzskatīts, ka MSM var uzlabot imunitāti, mazināt iekaisumu [1].

Locītavu sāpju mazināšanai

Tie, kuri ir saskārušies ar locītavu sāpēm visticamāk jau būs dzirdējuši par šo uztura bagātinātāju. Locītavu sāpju un citu muskuļu saistītu diskomfortu mazināšana ir visizplatītākais iemesls, kādēļ cilvēku izvēlas lietot MSM. Lai gan locītavu sāpes daudziem šķiet nebūtiskas, tomēr tās būtiski pasliktina dzīves kvalitāti. Pētnieki apgalvo, ka 30% pieaugušie sūdzas par sāpēm locītavās, visbiežāk ceļa locītavās [2]. Tiek uzskatīts, ka MSM palīdz mazināt sāpes, kas saistītas ar locītavu deģenerāciju.

2019. gadā tika publicēts ASV pētījums par MSM ietekmi uz pacientiem ar osteoartrītu un muguras sāpēm. Pētījuma mērķis bija noskaidrot šī uztura bagātinātāja nekaitīgumu. Pētījumā piedalījās pacienti vecumā no 18 līdz 65 gadiem, izņemot tos, kuriem ir konstatēta organiska patoloģija (autoimūna slimība, osteoporoze, infekcija, onkoloģiskais process, lūzumi). Tajā piedalījās 100 pacienti, pētījuma ilgums bija 16 nedēļas. Pacientu grupu, kas katru dienu saņēma 6 g metilsulfonilmetānu kombinācijā ar parasto naproksēnu (nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli), salīdzināja ar grupu, kas saņēma naproksēnu un placebo. Tika kontrolēta nieru un aknu darbība, asins parametri (leikocītu un trombocītu skaits, glikozes un kreatinīna līmenis serumā, bilirubīns, aknu enzīmi – ASAT un ALAT), asinsspiediens un svars. Pētījuma rezultāti – Metilsulfonilmetāns nelabvēlīgi neietekmēja pacientu asinsspiedienu, svaru un asins analīžu rezultātus [4].

Nākamais pētījums tika publicēts Ķīnā, 2015. gadā, kurā piedalījās 100 vīrieši un sievietes vecumā virs 50 gadiem. Visiem pacientiem bija vismaz viena no šādām sūdzībām: locītavu sāpes, stīvums, locītavu pietūkums, grūtības staigāt, grūtības kāpt lejā pa kāpnēm un grūtības izkāpt no gultas. Pacienti lietoja divas tabletes dienā 12 nedēļas. Daži saņēma metilsulfonilmetānu (kopā ar C vitamīnu, kolagēnu un citiem ekstraktiem), bet citi saņēma placebo. Pacientu simptomu novērtēšanā bija statistiski nozīmīgas atšķirības: pacientiem, kuri tika ārstēti ar MSM samazinājās sāpes, stīvums un disfunkcija [3].

Pacientiem, kuri tika ārstēti ar MSM samazinājās sāpes, stīvums un disfunkcija.

Kas MSM var nākt par labu sportistiem?

Vēl viena interesanta metilsulfonilmetāna ietekme ir uz muskuļiem, kurus skārusi ilgstoša un smaga fiziskā piepūle. Pētījumā, kas publicēts Journal of sports medicine and physical fitness (Sporta medicīnas un fiziskās sagatavotības žurnālā) piedalījās 18 veseli, jauni um nesmēķējoši vīrieši. 9 no tiem saņēma MSM 50 mg / kg 10 dienas, bet pārējie 9 saņēma placebo. Pēc uztura bagātinātāju kursa subjekti veica 14 km distanci. Asins analīzes (kreatīna kināze, kas parāda muskuļu bojājumus un bilirubīns, kas parāda aknu bojājumus) tika veiktas dažādos laika posmos – pirms skriešanas, tūlīt pēc skriešanas, 30 minūtes pēc skriešanas un 2h, 24h, 48 h pēc skriešanas. Secinājums: kreatīna kināze un bilirubīns pēc fiziskās slodzes ievērojami palielinājās tiem pacientiem, kuri saņēma placebo. MSM darbojas, palielinot antioksidantu spējas un samazinot muskuļu bojājumus pēc smagas slodzes [8].

MSM darbojas, palielinot antioksidantu spējas un samazinot muskuļu bojājumus pēc smagas slodzes.

Ādai un skaistumam

Kāpēc degoši mati smaržo pēc sēra? Aminoskābju cisteīnā ir daudz sēra. Šī aminoskābe ir daļa no keratīna, proteīna, kas ir svarīgi ādai, matiem un nagiem. Iespējams, jau ir skaidrs, kādēļ metilsulfonilmetāns kā sēru saturošs organisks savienojums var būt labvēlīgs skaistumam – jo tas bagātina un papildina. Ir zināms, ka iekaisumam ir arī svarīga loma grumbu veidošanā un ādas dabiskajā novecošanā. MSM piemīt pretiekaisuma īpašības, un tādēļ tiek uzskatīts, ka tas palīdz ilgāk saglabāt jauneklīgu izskatu [5].

Rozācija (rosacea) ir ādas slimība, kas veido apsārtumu, īpaši vaigu zonā, un ir jūtama siltuma un dedzināšanas sajūta. Pētījumi atklāja, ka MSM var ievērojami uzlabot labsajūtu un izskatu, samazinot ne tikai ādas krāsas izmaiņas, bet arī niezi un dedzināšanu [6].

 MSM var ievērojami uzlabot labsajūtu un izskatu, samazinot ne tikai ādas krāsas izmaiņas, bet arī niezi un dedzināšanu.

2019. gadā, Cochrane medicīnas datu bāzē ir publicēts pētījums, kurā tiek pārbaudīta sieviešu āda. MSM preparātu (kas satur 400 mg metilsulfonilmetāna, 200 mg hialuronskābes, 500 mg L-karnitīna) efektivitāte un drošība, salīdzinot ar placebo, tika pētīta divus mēnešus. Tika veikti instrumentāli ādas testi, novērtēts ādas mitrums un elastība, kā arī tika uzņemtas speciālas fotogrāfijas, lai novērtētu ādas grumbas. Ir secināts, ka MSM preparāti ir droši un efektīvi [7].

Imunitātei

Tiek uzskatīts, ka metilsulfonilmetānam ir pozitīva ietekme uz cilvēka imūnsistēmu. Glutationu –  tripeptīdu, kas sastāv no 3 dažādām aminoskābēm, uzskata par vienu no vērtīgākajiem antioksidantiem. Antioksidanti ir svarīgi, lai samazinātu oksidatīvo stresu, kas, kā zināms, vājina imunitāti. MSM veicina glutationa ražošanu un palielina tā līmeni cilvēka organismā, tādējādi uzlabojot imūnsistēmu [9].

 MSM veicina glutationa ražošanu un palielina tā līmeni cilvēka organismā, tādējādi uzlabojot imūnsistēmu.

Palīdzība tiem, kuriem ir alerģijas?

Kā jau minēts iepriekš, MSM samazina iekaisumu, kā arī samazina iekaisuma vielu citokīnu un prostaglandīnu izdalīšanos organismā [10]. Alerģisks rinīts (vai, tautas valodā runājot, alerģisks rinīts / siena drudzis) ir deguna gļotādas iekaisums, ko izraisa dažādi vides alergēni , paaugstinātas imūnsistēmas uzbudināmības dēļ. Tas izpaužas kā šķaudīšana, nieze, pietūkums, ūdeņaini izdalījumi no deguna, un tie būtiski pasliktina dzīves kvalitāti.

2019. gadā, Cochrane datu bāzē tika publicēts pētījums par to, kā metilsulfonilmetāns var ietekmēt alerģiskā rinīta simptomus. Pētījumā secināts, ka MSM ievērojami atviegloja alerģiskā rinīta simptomus un samazina deguna pietūkumu, neradot nekādas blakusparādības [11].

MSM ievērojami atviegloja alerģiskā rinīta simptomus un samazina deguna pietūkumu, neradot nekādas blakusparādības.

Rakstu sagatavojis ārts.

Izmantotā literatūra:

 1. https://www.drugs.com/npp/methylsulfonylmethane-msm.html
 2. https://s3.amazonaws.com/rdcms-iasp/files/production/public/Content/ContentFolders/GlobalYearAgainstPain2/2016/FactSheets/English/11.%20Joint%20Pain%20Epidemiology.pdf
 3. Xu G, Zhou T, Gu Y, et al. Evaluation of the Effect of Mega MSM on Improving Joint Function in Populations Experiencing Joint Degeneration. Int J Biomed Sci. 2015;11(2):54‐60. (Ķīna)
 4. Paul Crawford, Amanda Crawford, Frederick Nielson, Robert Lystrup, Methylsulfonylmethane for treatment of low back pain: A safety analysis of a randomized, controlled trial, Complementary Therapies in Medicine, Volume 45, 2019, Pages 85-88, ISSN 0965-2299 (ASV)
 5. Schagen SK, Zampeli VA, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Discovering the link between nutrition and skin aging. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):298‐307. doi:10.4161/derm.22876 (Vācija)
 6. Berardesca E, Cameli N, Cavallotti C, Levy JL, Piérard GE, de Paoli Ambrosi G. Combined effects of silymarin and methylsulfonylmethane in the management of rosacea: clinical and instrumental evaluation. J Cosmet Dermatol. 2008;7(1):8‐14. doi:10.1111/j.1473-2165.2008.00355.x (Itālija)
 7. Guaitolini E, Cavezzi A, Cocchi S, Colucci R, Urso SU, Quinzi V. Randomized, Placebo-controlled Study of a Nutraceutical Based on Hyaluronic Acid, L-carnosine, and Methylsulfonylmethane in Facial Skin Aesthetics and Well-being. J Clin Aesthet Dermatol. 2019;12(4):40‐45. (Itālija)
 8. Barmaki S, Bohlooli S, Khoshkhahesh F, Nakhostin-Roohi B. Effect of methylsulfonylmethane supplementation on exercise – Induced muscle damage and total antioxidant capacity. J Sports Med Phys Fitness. 2012;52(2):170‐174. (Irāna)
 9. Nimni ME, Han B, Cordoba F. Are we getting enough sulfur in our diet?. Nutr Metab (Lond). 2007;4:24. Published 2007 Nov 6. doi:10.1186/1743-7075-4-24 (ASV)
 10. Kim YH, Kim DH, Lim H, Baek DY, Shin HK, Kim JK. The anti-inflammatory effects of methylsulfonylmethane on lipopolysaccharide-induced inflammatory responses in murine macrophages. Biol Pharm Bull. 2009;32(4):651‐656. doi:10.1248/bpb.32.651 (Koreja)
 11. Hewlings S, Kalman DS. Evaluating the Impacts of Methylsulfonylmethane on Allergic Rhinitis After a Standard Allergen Challenge: Randomized Double-Blind Exploratory Study. JMIR Res Protoc. 2018;7(11):e11139. Published 2018 Nov 29. doi:10.2196/11139 (ASV)

Atbildēt